;
torsdag 9.sep 2010       16. årgang






Artikkel Artist

Finn en artist etter forbokstav:


- Masse CD'er selges - mange s...
- gratis musikk
- Øya 09
- Puddel anmelder anmelder
- Jolene
- Piracy Kills Music
- Tid for trivia
- Hva hører du på akkurat nå?
- Dei siste platene du kjøpte?
- Trenger dere øvingslokale i ...


8.9.2010 Lucky Lew: Beauty In Aggression
29.8.2010 Gorillaz: Plastic Beach
5.8.2010 Kylie Minogue: Aphrodite
7.7.2010 Diverse artister: Twistable, Turnable Man - A Musical Tribute to the Songs of Shel Silverstein
26.6.2010 Kvelertak: Kvelertak
24.6.2010 Mark Huff: Feels Like California
23.6.2010 Bob Haley: Catch The Music
15.6.2010 Hellbillies: Leite Etter Lykka
10.6.2010 Steff Nevers: Ain't No Bad Life
10.6.2010 Zoo Lounge: I Am A Star


6.6.2010 Marina and the Diamonds: En diamant i Øya-programmet
24.4.2010 Brant Bjork: Rock fra tapning
13.11.2009 Duo Deathmatch: Trondheim slår tilbake
10.8.2009 Berlin Festival: Musikkfestival fikk vinger
1.8.2009 Metallica: Magnetisk
21.7.2009 Benicàssim 2009: Kaos og topp underholdning
18.6.2009 Metallica: Praktfull innpakning
6.6.2009 Black Sabbath: Himmel og helvete
17.11.2008 Bare Egil Band: Egil treffer mål
11.11.2008 Mayhem Tour 2008: Storslått metalshow
   

Lyden av størrelse

[ Junior Boys ]



I går kom kanadiske Junior Boys til Blå og overbeviste en forholdsvis beskjeden masse med stor lyd og gode låter.

(Blå, Oslo – søndag 5. november 2006)
Foto: promo


Det har ligget i kortene en stund at Junior Boys er på nippet til et gjennombrudd. Publikum som var til stede på Blå i går kveld virket dedikerte og bekjente av bandet, mens de fleste fremdeles synes å ha til gode å oppdage disse talentfulle kanadierne.

Ga jernet
En sen søndagskveld i november kan naturligvis ha hatt en viss betydning for at det var romsligere enn normalt på Blå under Junior Boys’ konsert. Likevel ga bandet jernet og overbeviste stort med sin elegante krysning av synthpop og postrock. Oppskriften er forholdsvis uvanlig, men fungerte godt settet gjennom.

Ny trommis
Jeremy Greenspan og Matt Didemus, som utgjør kjernen i dagens Junior Boys, kom til Oslo med ny trommeslager. Samspillet var tett og velfungerende, til tross for visse tekniske problemer underveis. Et problem som ble løst med sjarmerende tomprat om blant annet de minimale forskjellene mellom Norge og Canada. Vel og merke i henhold til Greenspans egne betraktninger.

Junior Boys, som slapp sin andre langspiller So This Is Goodbye tidligere i høst, fremstår som et stødig band som våger å leke med elementer som ikke nødvendigvis er synonymt med kredibilitet i alle miljøer. Like fullt viser det seg at gruppen har funnet frem til et uttrykk som både er unikt og spennende. Noe de ikke minst fikk vist gjennom gårsdagens konsert.

Spesielt vellykket var det mot slutten, for ekstranummeret bekreftet at dette er et band som mener alvor. Virkelig bra avslutning på en ellers fornøyelig kveld.

Spennende support
Før Junior Boys inntok scenen hadde ”kompisen” fra Toronto, som kaller seg Vitaminsforyou, varmet opp med sin lekre og tidvis funky elektronika som best kan beskrives som om The Blue Nile møter Underworld. Alene på scenen, kun utstyrt med to Mac-er og et keyboard, sørget han for å lage lydshow som bør friste mange uinnvidde til nærmere innsyn. Det er liten tvil om at Vitaminsforyou fungerer bedre på plate enn i konsertutgave, i hvert fall i denne tapningen, men likevel fikk enmannsbandet vist hva det er godt for og overbeviste mange i salen.


Paul A. Nordal, 6.11.2006, © Panorama Media


1. Stor Datarock-konkurranse
2. En overgangsperiode, Mr. Albarn?
3. Hestefest i Oslo Spektrum
4. Cash og Bragg utgir plate
5. Tøffe tak







Kanadiske norgesvenner
Lyden av størrelse

Streaming
Er Spotify og Wimp fremtiden for musikkbransjen? (se resultat)
Ja
Nei
Vet ikke
Bryr meg ikke, kjører bare cd/vinyl
Bryr meg ikke, jeg piratnedlaster uansett
SuperJupiter:
03 EP

The Aller Værste!:
Materialtretthet

Plateanmeldelser: 4350
Konsertanmeldelser: 539
Nyheter og artikler: 1058
Intervjuer: 141