Bonds, Beats & Beliefs – Tommy Tee tar over!

Etter mer enn ti år som produsent for andre artister, som DJ og som mediemann, har rap-guru Tommy Tee omsider tatt seg sammen og gitt ut album under eget navn (på egen label). Tee skal ha mye av æren for at rap- og hip hop-miljøet i Norge har fått anledning til å slå rot, noe som ble bevist med utmerket grunnarbeid på utgivelser fra artister som Helén Eriksen, Warlocks og N-Light-N som han medvirket på i fjor.
På Bonds, Beats & Beliefs får han anledning til å vise seg som den mester han tross alt er på feltet (godt hjulpet av mer enn 30 gjester, vel og merke!).
Albumet er spilt inn i Oslo og New York, og bærer et visst internasjonalt preg. Foruten rappere som , N-Light-N, Mike Zoot, COD Crew, Zombie Squad, EZD og hva de nå heter alle sammen, kan man hvis man legger velviljen til, også høre at navn som Anita Skorgan og Dollie-jentene medvirker på platen. Foruten rapvokal fra kjente og ukjente artister, er ingredienser som banneord, sampling, scratching og programmering selvsagt viktige elementer for sluttresultatet.
Tommy Tee som til hverdags helst fungerer som produsent, har selv overtatt mikrofonen innimellom på platen, men overlater denne stort sett til andre. Likevel er det snakk om at Tommy Tee har snekret sammen sin egen greie denne gang.
Og det hele låter ganske tøft! Han unngår fellen å fri til det ultrakommersielle lydbildet som har preget hip hop-slagere de siste par år. De tunge og seige rytmene som blir servert går så absolutt i Tee’s favør, og helhetsinntrykket jeg sitter igjen med er at dette er bunnsolide saker! Tommy Tee har muligens rett i påstanden fra hit-singelen Takin Ova – noe han direkte oversatt utmerket kan klare med dette produktet!






